Reklama
 
Blog | Inga Petryčka

Rozdávejme letos na Vánoce hlavně radost

Vánoce. Pro mnohé nejhezčí svátky roku. Ne kvůli dárkům, kvůli kterým se na Vánoce těší děti, ale kvůli oné magické atmosféře, kdy se čas zastaví a není nic důležitějšího než doba strávená v kruhu nejbližších. Bez shonu, pracovních povinností a všedního zmatku a v obklopení křesťanské lásky.

Musím přiznat, že mám pocit, že letošní tradiční kouzlo adventu dostalo pořádně na frak. Museli jsme se vzdát předvánočních setkávání na náměstích u horkého punče, omezit návštěvy starších příbuzných, nemohli jsme čerpat naději a sílu při tradičních adventních bohoslužbách. Politické veletoče kolem rozpočtu a daňového balíčku ke svátečnímu naladění také zrovna nepřispěly.

Zkusme se od těchto věcí ale oprostit a prožijme i přes všechna aktuální omezení křesťanské svátky v tom pravém slova smyslu. Rozdávejme radost, užívejme si rodiny a nezapomínejme na ty, kteří potřebují naši pomoc. Na seniory, lidi bez domova, samoživitele. Možností, jak pomoci, je celá řada. Od finančního příspěvku některé z nadací po praktické dárky. Mějme přitom na paměti, že právě ten náš balíček může být pro onoho obdarovaného jediný dárek, který si na Štědrý den rozbalí.

Nedávno jsem četla komentář ekonoma Tomáše Sedláčka, ve kterém popustil uzdu své fantazii a popisoval svět, ve kterém by se místo penězi platilo úsměvy. Investoři by se tak nedrželi u těch, kteří už tak mají peněz dost, ale směřovali by tam, kde úsměv a radost vyvolá pouhá maličkost, třeba k chudým dětem někde ve slumu. A na závěr trefně připomíná, že my takové podobné platidlo vlastně už dlouho máme – lajky.

Po přečtení tohoto článku mě tak napadlo přání, které bych nám všem chtěla letos na Vánoce popřát. Zkusme, jakmile odezní omezení a sundáme roušky, vyměnit alespoň část oněch virtuálních lajků v reálné úsměvy. Nic to nestojí, ale radost, kterou tím rozdáme, bude nevyčíslitelná.

Krásné Vánoce,

Vaše Inga

PS: Že je úsměv opravdu kouzelný, zjistíte na tomto videu. Příspěvek známého kněze Zbiegniewa Czendlika nejde nesdílet😊

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama