Reklama
 
Blog | Inga Petryčka

Ve vánočním čase rozdávejme, ale nebojme se i přijímat

Přichází advent. Čas zklidnění, radosti, rozjímání i nedočkavého dětského očekávání.

Spolu s adventem přichází mnohde i čas ročních uzávěrek, spěchu a stresu.

Možná nedokážeme zcela ovlivnit shon v zaměstnání, to ostatní je ale jen v našich rukách. Je jen na nás, jak letošní advent prožijeme  – zda se necháme pohltit předvánočním šílenstvím nebo tuto dobu letos konečně prožijeme v pohodě a klidu, v kruhu svých nejbližších.

Asi mi dáte za pravdu, že si mnozí, především pak ale ženy, nedokážou předvánoční čas naplno užít. Často lpí na tom, aby pro své blízké připravili perfektní Vánoce. Přitom jim někdy uniká, že Vánoce nemusí být soutěží o to, kdo napeče více druhů cukroví a nakoupí více dárků. Ženy jsou v dnešní moderní době ze všech stran válcovány obrázky dokonalých žen, které stíhají pracovat, obstarat rodinu a domácnost a ještě se věnovat koníčkům. Je dobré si přiznat, že je to všechno jen fikce. V období před Vánoci si tak často nedovolíme odpočívat, naopak si na svá bedra bereme ještě více povinností.

Chtěla bych proto tímto svým předvánočním zamyšlením jít tak trochu „proti proudu“. Naprosto souhlasím, že o svátcích bychom se měli snažit udělat šťastnými všechny okolo sebe a pomáhat i těm, ke kterým nebyl život příliš štědrý. Ale je také důležité, aby ti, co připravují domovy na Vánoce, tedy hlavně ženy a maminky, nezapomínali sami na sebe. Inspirujme se našimi předky. Ti si po mnohaměsíční, často velice namáhavé práci v tomto období také dopřávali zasloužený odpočinek v rodinném kruhu.

Česká republika si zachovala velkou spoustu vánočních zvyků a tradic, myslím si, že Vánoce ještě naštěstí nejsou až tak příliš komerční jako v některých jiných zemích. Máme být na co pyšní. Nedovolme proto, aby nám to někdo nebo něco pokazilo.

Vychutnávejme si slavnostní chvíle plnými doušky, nechme se unést tou zvláštní magickou atmosférou. Bohatě dávejme, ale dopřejme si i bez výčitek svědomí přijímat.

Pojďme advent prožít, nejen přežít.

Pěkný klidný adventní čas!

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama