Reklama
 
Blog | Inga Petryčka

Co znamená udržitelný způsob života podle vědců z univerzity v Leedsu?

Odpovím rovnou:

1 telefon na 10 let a 50 litrů studené vody denně

Pokud nám není jedno, v jakém stavu zanecháme planetu našim potomkům, a záleží nám na tom, aby na všechny budoucí obyvatele zbyly zdroje, které jsou k dispozici dnes nám, měli bychom dbát na to, abychom neplýtvali a naše životy byly udržitelné. Jenže co konkrétně si pod tímto slovem máme představit?

Na tuto otázku se pokusili odpovědět vědci z univerzity v britském Leedsu. Jejich studie je, podle mého názoru, v mnohém průlomová. Tvrdí se v ní totiž, že lze zachovat dobrou, i když oproti západnímu standardu poněkud skromnější, kvalitu života pro všechny obyvatele země, a přitom dosáhnout toho, že v roce 2050 bude lidem stačit o 60 % méně energie než dnes. To reálně znamená pokles spotřeby energie k hodnotám šedesátých let 20. století, ačkoli obyvatel by bylo třikrát tolik než v onu dobu.

Podle vědců je tento cíl dosažitelný. A zdaleka to nemusí znamenat, že se vrátíme ke středověkému způsobu života, nebudeme jezdit automobily a svítit si budeme loučemi. Naopak. Není nutné rezignovat na moderní techniku, vysokou kvalitu zdravotnictví nebo vzdělání. Stačí pouze udržitelný, tedy umírněnější způsob života.

Studie je nesmírně zajímavá v tom, že dává konkrétní doporučení, jak by taková udržitelnost v životě běžné rodiny měla vypadat. Rodině by mělo stačit jedno osobní auto, jedna lednička, jeden vařič a jeden počítač. Mobilní telefon by měl sloužit svému majiteli 10 let. Denní spotřeba vody by měla dosahovat cca 70 litrů, z toho 20 l teplé vody, ročně by měl každý využít cca 4 kg nového oblečení a vyprat asi 80 kg prádla. Na jednoho člověka v rodině je pak podle vědců dostačující plocha asi 15 m2, ve školách pak stačí na jednoho žáka asi 10 m2.

Vědci zdůrazňují, že co se týče spotřeby energie, žije většina populace v nadbytku. Nižší, udržitelná spotřeba tak podle nich nemusí nutně znamenat výrazný zásah do životního stylu, na jaký jsme zvyklí. Přispět k tomu mohou současné technologické vymoženosti.

Co na tato doporučení říkáte? Nedokážu posoudit, zda jsou tyto rady vzhledem k náročným požadavkům současné civilizace realizovatelné nebo nikoli. Každopádně se ale ukazuje, že udržitelnost není fikce, které lze dosáhnout pouze za cenu velkých omezení a snížení životní úrovně. Stačí pouze změna nastavení naší mysli, a hlavně je třeba více přemýšlet a používat selský rozum, jak nás to učily naše babičky. Výsledky studie byly uveřejněny v magazínu Global Environmental Change letos na konci září.

Koho by zajímaly další podrobnosti, celé znění lze dohledat na webových stránkách univerzity v Leedsu.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama