Reklama
 
Blog | Inga Petryčka

“Laskavost – mezi lidmi most” – velmi osobní ohlédnutí za projektem

Projekt Laskavost – mezi lidmi most jsme pro letošek uzavřeli.

Přestože jsme se nedostali kvůli koronavirové pandemii až k velkému finále v podobě galavečera plánovaného na 12. listopadu, byl to krásný půlrok.

Projekt Laskavost – mezi lidmi most jsme rozbíhali letos poprvé. Jádro organizačního týmu jsem tvořila já a čtyři mé nejbližší kolegyně z národnostních spolků působících v Praze.

Konkrétně se jedná o tyto úžasné dámy s velkým srdcem a chutí tvořit hezčí svět kolem:

  • Viera Kučerováspolek Bonafide (Slovensko)
  • Magdaléna Rychlíková, členka Výboru pro národnostní menšiny ZHMP (Slovensko)
  • Sevda Kovářová, spolek Zaedno (Bulharsko)
  • Natálie Kalajdžievová, členka Výboru pro národnostní menšiny ZHMP (Bulharsko)

Projekt jsme začali plánovat už někdy na jaře a to i ve spolupráci se zástupci dalších národnostních menšin a jejich spolků, ale také s dalšími členy Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Hlavního města Prahy a s pracovníky Domu národnostních menšin v Praze.

Naše úsilí směřovalo je zmíněnému listopadovému galavečeru, který se měl stát takovou menší oslavou národnostních menšin v Praze, ale měl se stát také platformou pro vzájemné setkání a poznávání napříč různými spolky, ale též samozřejmě i s lidmi z takříkajíc většinové české společnosti.

Galavečer se kvůli koronaviru neuskutečnil. Uskutečnila se však řada menších akcí. Ty jsme průběžně v mezidobí organizovali po dohodě s různými organizacemi.

Namátkou mohu uvést:

Festival “Barevná devítka” na Praze 9 – ve spolupráci se spolkem Zajedno jsme otevřeli tvůrčí dílničku pro výrobu náramků laskavosti

Pitkovické náramkování – pohodové odpoledne pro děti i dospělé, zábavné hry, soutěže, grilování a společné tvoření náramků laskavosti

Spořilovské setkání se seniory – posezení ve spolupráci se spolkem Bona Fide, poznávaní tradic rlzných národů, přehlídka krojů

Pohádkové setkání s dětmi na MŠ Jihozápadní (Praha 4) – pohádkové odpoledne se spolkem Bona Fide, loutkové divadlo, dílničky, tvoření a zpěv

Festival Cestou zemí v Domě dětí a mládeže Modřany – pásmo povídání o různých národech a jejich zvycích, tvůrčí dílnička, ve spolupráci se  spolkem Zajedno

Setkání se seniory ve Stromovce –  beseda s pamětníky a zástupci národnostních menšin v Praze, tvůrčí dílnička, ve spolupráci se spolkem Zajedno

Musím říct, že to byly opravdu velmi obohacující chvíle. Na každé akci se sešli jiní lidé, ale vždy měli otevřená srdce a chuť k vzájemnému poznávání a sdílení radosti.

Pevně věřím, že v tomto krásném projektu budeme pokračovat i příští rok. Už teď je čas se pustit do přemýšlení, jak to udělat, aby byl projekt co nejzajímavější a nejpestřejší.

Především bych ale ráda, aby se díky těmto našim aktivitám podařily postavit mosty mezi lidmi a přivést je k vzájemnému porozumění a spolupráci.

Na závěr vám chci jako malý bonus a ochutnávku nabídnout video, které jsme natočili o projektu. Najdete v něm nejen povídání o tom, co nás vedlo k realizaci celého projektu, ale také ukázky vystoupení několika souborů.

Hezký zážitek!

Inga

 

Reklama