Reklama
 
Blog | Inga Petryčka

Laskavost – mezi lidmi most

Laskavost – mezi lidmi most. Já si dokonce myslím, že laskavost je most mezi lidskými srdci. Je to nejkratší a nejvřelejší způsob, jak se spojit s druhými lidmi.

Souhlasíte?

Stavění mostů je pro mě osobně důležitý předpoklad pro realizaci čehokoli, ať už se to týká práce, projektů nebo politiky. A v případě politiky obzvlášť. Jelikož jsem si jako své krédo a cíl v politice stanovila snahu o lepší politiku, bez spolupráce to nepůjde.

Stavění mostů má pro mě ale také zcela konkrétní význam v jiné specifické oblasti.

Pokud znáte můj osobní příběh, víte, že jsem se narodila v Mukačevu a že má cesta do Prahy byla dlouhá. Mám díky tomu velké pochopení pro příslušníky národnostních menšin a současně si cením pestrosti, kterou přinášejí do Prahy.

Současně mám to štěstí, že jsem se poznala s několika lidmi, kteří jsou velmi aktivní v různých spolcích, které reprezentují národnostní menšiny v Praze. Většina z nich se věnuje především kulturní činnosti, prezentaci národních tradic, ale i vzdělávání pro členy příslušné menšiny i většinové společnosti.
Brzy jsem zjistila, že máme mnoho společného, i když každý je svým původem tak trochu odjinud. Při mnoha příležitostech jsem také zjistila, že nás spojuje jedno důležité krédo.

Víte, co mám na mysli?

Ano, je to laskavost.

Pak už stačilo málo, aby vznikl projekt s názvem Laskavost – mezi lidmi most.

Domluvily jsme se s kolegyněmi, že vytvoříme projekt, který se bude snažit propojovat menšiny mezi sebou, stavět mosty, a ty budovat i směrem k široké veřejnosti. Při našich diskusích jsme si uvědomily, že se málo ví, jak pestré složení obyvatel v Praze máme, a ještě méně se ví, že jsou zastoupené různými spolky, které mohou ostatní překvapit svou pestrou činností a často jedinečnou aktivitou.

Slovo dalo slovo a v malém týmu jsme začali připravovat společný projekt. Do celé věci se také zapojil Jakub Štědroň, ředitel Domu národnostních menšin v Praze, a velkou podporu dostal projekt od Jiřího Knitla, předsedy Výboru pro národnostní menšiny ZHMP.

Projekt se aktuálně rozbíhá, nicméně pojímáme jej dlouhodobě a chtěli bychom z něj vytvořit určitou tradici. Do projektu chceme zapojit školy, ale také seniory. Rády bychom totiž vytvářeli nejen multikulturní a multižánrový prostor, ale také mezigenerační. To osobně považuji za velmi důležité. Tady totiž ty mosty často reziví, ať už se bavíme o menšinách či většinové populaci.

Letošní hlavní dění se v rámci projektu uskuteční 11. listopadu 2020. Bude to vyvrcholení naší současné snahy.

Tento den se můžete těšit na pestrý program, který bude zahrnovat dílničky a workshopy v režii národnostních spolků, konkrétně například výtvarnou dílničku nebo taneční workshop. Program vyvrcholí galavečerem, v rámci kterého vystoupí přibližně deset národnostních souborů či umělců, přičemž se bude jednat o hudbu, tanec či divadlo.

Jakmile budeme mít program komplet, ráda jej zveřejním na webu.
Na závěr bych ráda představila kolegyně, se kterými tvoříme náš báječný organizační tým:

  • Viera Kučerová, spolek Bonafide (Slovensko)
  • Magdaléna Rychlíková, členka Výboru pro národnostní menšiny ZHMP (Slovensko)
  • Sevda Kovářová, spolek Zaedno (Bulharsko)
  • Natálie Kalajdžievová (Bulharsko)

Inga Petryčka, autorka ideového záměru a spoluorganizátorka projektu

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama